ATTĀLINĀTAS STUDIJAS VIA - ieteikumi, lai attālinātā studēšana būtu jēgpilna un efektīva

ATTĀLINĀTAS STUDIJAS VIA - ieteikumi, lai attālinātā studēšana būtu jēgpilna un efektīva

Nosūtīja Daina Ezertēva
Atbilžu skaits: 0

Attālinātas studijas daudziem studentiem ir jau pierasts mācīšanās veids, taču daudzi studenti ar attālināto mācīšanās saskarās pirmo reizi. Attālinātajā studiju procesā ir daudzi ļoti pozitīvi faktori, piemēram, studēt var sev ērtākā laikā, nav jāiet uz augstskolu, bet var studēt savā istabā, sev ērtos un patīkamos apstākļos, izmantojot dažādas tiešsaistes platformas, var tērzēt un apmainīties viedokļiem, iegūt informāciju no saviem studiju biedriem un docētājiem. Taču vairāki tiešsaistes studēšanas aspekti ir arī diezgan izaicinoši- studentam pašam jāorganizē savs darba laiks, jāseko līdzi visiem uzdotajiem darbiem, dažreiz jāpārvar tehniski šķēršļi, kā arī, strādājot vienatnē, dažreiz nākas arī pārvarēt vientulības sajūtu, ja attālinātā komunikācija ne vienmēr aizstāj sarunu klātienē draugu un kursabiedru bariņā.

Daži ieteikumi, lai attālinātā studēšana būtu jēgpilna un efektīva:

1.Tehniskā aprīkojuma nodrošināšana

Iespējams, ka ne visiem studentiem ir pieejams kvalitatīvs dators, taču gandrīz visiem studentiem ir viedtelefons vai planšete. Lai sagatavotos attālinātām studijām, iepriekš jāpārbauda, vai Jūsu viedierīce atbalsta atbilstošās platformas lietošanu, kā arī jau ātrāk jāuzinstalē visas nepieciešamās programmas un lietotnes, lai studiju laikā varētu maksimāli efektīvi strādāt pie darba uzdevumiem, netērējot laiku tehniskiem jautājumiem. Tāpat jāpārbauda interneta pieslēgums un ātrums (var pārbaudīt http://www.speedtest.net). Ir vērts iegādāties austiņas un mikrofonu, lai komunikācija būtu efektīvāka.

2. Komunikācijas efektivitātei

Lai komunikācija tiešsaistē būtu efektīva, ir svarīgi ievērot gan tehniskos nosacījumus, gan arī psiholoģiskos. Tehniski- lai studijas noritētu pēc iespējas kvalitatīvāk, uz nodarbību laiku nodrošiniet pārējā telpā klusumu, jo jebkuri blakustrokšņi traucē darbu visai grupai. Labākai skaņas kvalitātei lietojiet austiņas un mikrofonu. Aizveriet citas interneta vietnes, jo atsevišķas platformās (piemēram, Skype), tas var pasliktināt skaņas kvalitāti. Nodarbības laikā izslēdziet mikrofonu, ja nerunājat, lai blakustrokšņi netraucē.

Ieteikumi, lai komunikācija savstarpēji būtu veiksmīga- tiešsaistes sesijās nosakiet runāšanas nosacījumus- piemēram, runā pa vienam, virtuāli “paceļ” rokas tas, kurš grib izteikties, nerunā visi reizē u.c. Labi, ja kāds grupā uzņemas līdera lomu un dod vārdu visiem, uzdod jautājumus u.c. Uzdodiet jautājumus gan docētājiem, gan grupas biedriem, ja ir neskaidrība, vai vajag papildus informāciju.

Grupu darbiem vai citām kopīgām aktivitātēm Jūs tāpat varat izmantot dažādas tiešsaistes tikšanās platformas (piemēram, Webex, WhatsApp, Skype, ZOOM, u.c.)

3. Darba organizēšana

Sagādājiet sev komfortablu fizisko vidi- vietu, kur sēdēt, mācīties. Padariet ērtu savu darba vidi- nolieciet blakus rakstāmos, papīru, grāmatas u.c., kas var būt vajadzīgs studiju procesā.  Nolieciet tālāk visas lietas, kas var novērst Jūsu uzmanību. Palūdziet arī radiniekus vai citus cilvēkus, kas ir kopā ar Jums, netraucēt.

4. Plānošana

Veidojiet savu dienas un nedēļas darba plānu, arī pa stundām, kā Jūs organizēsiet savu darbu (kad būs tiešsaistes lekcijas, grupu darbi, patstāvīgais darbs u.c.) . Sekojiet darbu nodošanas termiņiem un veidojiet savu atgādinājumu sistēmu. Nosakiet termiņus katram darbam. Izvairieties ilgi atlikt darbus un sadaliet lielos uzdevumus mazākās daļās. Iedaliet konkrētus brīžus savām atpūtas pauzēm, īpaši, lai atpūtinātu, acis, muguru un galvu. Atzīmējiet savus panākumus un izdarītos darbus!

5. Ētiskie jautājumi

“Ienākot” lekciju norises platformā ir noteikti jāieslēdz video kamera un jāpasveicina docētājs un pārējie, ar to arī paziņojot par savu ierašanos. Tāpat vēlams atvadīties arī dodoties prom. Laikā, kad Jums nav nodoma uzdot jautājumus vai atbildēt uz tiem, labāk ir izslēgt mikrofonu un kameru (ja pasniedzējam nav iebildumu). Ja Jūs ziniet, ka Jums būs nepieciešams ātrāk doties prom, noteikti par to informējiet lektoru jau laicīgi. Vēlams izmantot teksta čatošanas vietu, ja ir kāds jautājums vai arī komentārs par teikto.

 

Informācija par attālināto piekļuvi bibliotēkas resursiem

Informācija par IT atbalstu attālinātajām studijām un darbam ViA